معرفی زاموفیلیا

روش نگهداری گیاه زاموفیلیا (زامیفولیا) Zamiifolia

زمان مطالعه: 12 دقیقه

زاموفیلیا یا همان زامیفولیا یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است که امروزه در سراسر دنیا از آن در دکوراسیون منازل و محیط‌های کاری استفاده می‌شود. برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه باعث شده که زاموفیلیا در تمامی لیست‌ های خرید گیاه آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند. زامیفولیا متعلق به آفریقای شرقی بوده و از اعضای خانواده گیاهان آراسه است. این گیاه دوست داشتنی و زیبا با گیاهانی مثل فیلودندرون، اسپاتی فیلوم و آگلونما در یک خانواده قرار داشته و مانند آنها ده‌ها سال است که در بازارهای گل و گیاه به‌فروش می‌رسد. اگر در خانه خود زامیفولیا داشته یا قصد خرید این گیاه زیبا برای دکوراسیون منزل خود را دارید، تا پایان این مطلب با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری از گیاه زاموفیلیا را یادگرفته و به بهترین شکل از آن نگهداری کنید. در انتهای مطلب نیز اینفوگرافیک روش نگهداری از زامیفولیا را برایتان آماده کرده‌ایم تا با یک نگاه به آن بتوانید همه آنچه برای نگهداری از این گیاه دوست داشتنی نیاز دارید را به‌خاطر بسپارید.

آنچه در این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

این گیاه با نام‌های متفاوتی شناخته می‌شود :
• نخل اروید
• گیاه جاودانگی
• گیاه همیشگی
• گیاه پولادی
• ZZ plant
• Zanzibar plant
• Zee Zee plant
• Zizi plant

مطلب مرتبط : روش نگهداری گیاه فیلودندرون

ویژگی‌های بی‌نظیر زاموفیلیا به عنوان گیاهی آپارتمانی

زاموفیلیا تمام ویژگی‌ها و صلاحیت‌های یک گیاه آپارتمانی مطلوب را داشته و می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای آوردن گیاهی جدید به منزل باشد.
• با نور کم مشکلی ندارد. ( زاموفیلیا یکی از بهترین ساکولنت‌های کم نور است. )
• رشدی آسان و کم دردسر
• نیاز کم به آب
• مقاوم در برابر شرایط محیطی داخلی
• صبور در برابر خشکی
• کم توجهی و عدم رسیدگی مرتب را به خوبی تحمل می‌کند.
• دارای برگهای درخشان سبزرنگ

آیا زاموفیلیا از جمله گیاهان تصفیه کننده هواست؟

اگرچه، زاموفیلیا در تحقیق ناسا در مورد گیاهان تصفیه کننده هوا جایی ندارد (در زمان انجام این تحقیق، زاموفیلیا هنوز به صورت تجاری رونق نیافته بود)، اما بسیاری از هم خانواده‌های آن به عنوان گیاهان تصفیه کننده هوا شناخته شده‌اند. ماندگاری و مقاومت بالای این گیاه، می‌تواند حضور آن در این دسته بندی را تایید کند.
بسیاری از افراد بالغ بر 40 سال است که زاموفیلیای زیبا را به صورت شخصی در منازل خود می‌کارند. اما در آن زمان تلاشی برای معرفی آن در سطح جهانی نداشته‌اند و همین باعث شده تا زاموفیلیا کمتر مورد بررسی توسط محققین قرار گرفته باشد.
پایه ساقه‌های برجسته‌ای این گیاه (ریزوم) دارای برگهای سبز تیره است که به صورت طبیعی درخششی بی‌نظیر دارند. به همین علت گاهی تصور می‌شود که برای براق کردن این برگها از اسپری‌های مخصوص استفاده شده است، اما اینطور نیست.

آیا زاموفیلیا گیاهی سمی است؟ اگر بله، تا چه میزان؟

این بخش را با دقت بیشتری بخوانید.
مواظب تماس پوست خود با هر نوع شیره موجود در زاموفیلیا باشید. کریستال‌های کلسیم اگزالات موجود در این گیاه ممکن است التهابات شدید پوستی ایجاد کنند.
این کریستال‌ها در بسیاری از گیاهان دیگر نیز یافت می‌شوند که معروف‌ترین آنها، دیفن باخیاست.
لمس گیاه بدون تماس با شیره آن، نباید عوارضی را به دنبال داشته باشد.
اگر شما دارای پوستی بسیار حساس هستید، توصیه می‌کنیم این نکات را در برابر زاموفیلیا رعایت کنید :
• بهتر است هنگام حمل گیاه، دستکش بپوشید.
• کودکان و حیوانات خانگی مانند سگ و گربه را از این گیاه دور نگه دارید.
• بعد از کار با گیاه، دست‌های خود را بشویید.

آیا زاموفیلیا می‌تواند سبب ابتلای افراد به سرطان شود؟

این عنوان “زاموفیلیا می‌تواند در افراد سرطان ایجاد کند” یک شایعه بی‌اساس است که در سال 2010 پخش شد. لطفا به این دست شایعات بی‌پایه و هیجانی توجهی نداشته و به آنها استناد نکنید.

شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های بهترین گیاهان آپارتمانی

بهترین گیاهان آپارتمانی، اغلب رشدی آرام دارند و زاموفیلیا نیز از این ویژگی مستنثنا نیست. این گیاه به راحتی تکثیر می‌شود، اما رشدی آهسته دارد.
-زاموفیلیاا مانند گیاهان خانواده بنفشه آفریقایی و گیاه یشم، می‌تواند از یک برگ تکثیر پیدا کند.
-زاموفیلیا برای مناطقی که دارای فضای کافی برای رشد گیاه هستند بسیار مناسب است، به گونه‌ای که بتواند به راحتی برگ‌های زیبای خود را در باد حرکت دهد!
-زاموفیلیا گیاهی مقاوم و پایدار است و می‌تواند نور غیرمستقیم و کم خورشید، خشکی هوا و کم توجهی در رسیدگی را به خوبی تحمل کرده و حتی در این شرایط نیز رشد خوبی داشته باشد.
-زاموفیلیا یکی از بهترین گیاهان برای حمام‌، اتاق و مکان‌های بدون پنجره است.
-در رده بندی گیاهان آپارتمانی مقاوم، زامیفیلیا با سانسوریا و برگ عبایی برابر است و همچون آنها از مقاوم‌ترین گیاهان به شمار می‌رود.
-اما یکی از بهترین ویژگی‌های آن هنوز مانده است : بدون آفت و مشکل!
در نظر گرفتن این ویژگی، نگهداری از گیاهان را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند. بنابراین در مورد زاموفیلیا فقط لازم است به آب و نور توجه کنید. به همین سادگی!

روش نگهداری گیاه زاموفیلیا چگونه است؟

خاک و کوددهی

زاموفیلیا به نوع خاصی از خاک نیازمند نیست. هر نوع خاکی با زه کشی خوب که برای گیاهان آپارتمانی عرضه می‌شود برای آن نیز مناسب است.
این گیاه به کوددهی خاصی نیاز ندارد. اما با توجه به رشد آرام آن، اگر مایل هستید می‌توانید در فصل تابستان ماهی یکبار به آن کود مایع بدهید. بهترین زمان برای کوددهی، پس از آبیاری و هنگام خیس بودن خاک است. بدین شکل از سوختن گیاه جلوگیری می‌شود.
یک کود غنی و چندمنظوره مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی (20-20-20) را انتخاب کرده و کود را در نصف قدرت توصیه شده به گیاه اضافه کنید.
بدین شکل تمام عناصر ضروری برای رشد گیاه برای آن فراهم خواهد شد.

نور

زاموفیلیا با نور کم نیز به خوبی کنار می‌آید،
با اینکه گیاه در محیط‌هایی با نور کم خورشید نیز رشد خوبی خواهد داشت، اما اگر آن را تحت نور کافی و غیرمستقیم خورشید قرار دهید، عملکردش بهتر خواهد شد. زاموفیلیا یکی از گیاهانی است که تحت نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد می‌کند.
گیاه را از اشعه‌های داغ و مستقیم خورشید دور نگه دارید، وگرنه دچار سوختگی خواهد شد. نور درخشان و فیلتر شده خورشید عصرگاهی برای رشد زامیفولیا بی‌نظیر است.

آبیاری

اجازه ندهید زاموفیلیا در آب غرق شود،
نگذارید گیاه در آب بماند یا برای مدت طولانی خیسی خاک را تجربه کند، زیرا به پوسیدگی ریشه دچار خواهد شد. این گیاه با خشک ماندن رابطه بهتری دارد. اگر آن را بیش از حد آبیاری کنید یا در خاکی همواره خیس قرار دهید، شاهد زرد شدن برگها خواهید بود.
اجازه بدهید کمی از تجربیات خودمان نیز برای شما شرح دهیم. اگر در آبیاری گیاه مردد هستید، بهتر است این کار را انجام ندهید. خشک نگه داشتن گیاهان از غرقاب کردن آنها بسیار بهتر بوده و به شما کمک می‌کند تا میزان مقاومت گیاه خود را بسنجید.
طبق تجربیات ما، هر 14-10 روز آبیاری برای زاموفیلیا مناسب است. اما این آبیاری باید به خوبی صورت بگیرد. یعنی باید کل توپ ریشه را خیس کنید و اجازه دهید که آب باقی مانده از آن خارج شود. پس آبیاری زامیفولیا باید در حجم زیاد و کاملا عمقی انجام شود.
اگر آن را در محیطی با نور کم قرار داده‌اید، شاید ماهی یکبار نیز به آبیاری نیازی نداشته باشد!

کوددهی

این گیاه به کوددهی خاصی نیاز ندارد. اما با توجه به رشد آرام آن، اگر مایل هستید می‌توانید در فصل تابستان ماهی یکبار به آن کود مایع بدهید. بهترین زمان برای کوددهی، پس از آبیاری و هنگام خیس بودن خاک است. بدین شکل از سوختن گیاه جلوگیری می‌شود. کود را در نصف قدرت توصیه شده به گیاه اضافه کنید.

تعویض گلدان زاموفیلیا(زامیفولیا)

باری ادامه روش نگهداری گیاه زاموفیلیا باید به تعویض گلدان آن بپردازیم، زاموفیلیا می‌تواند برای مدت طولانی در یک گلدان زندگی کند، بدون اینکه نیازی به تعویض داشته باشد.
• گلدان زاموفیلیا را در بهار تعویض کنید.
• گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان فعلی بزرگتر باشد. مطمئن شوید که گلدان جدید حتما دارای حفرات زه کشی متعددی باشد.
برای مثال یک گلدان 10 سانتی باید با گلدانی 15 سانتی تعویض شود.
• از خاکی با کیفیت استفاده کنید. مانند خاک گلدان مخصوص بنفشه آفریقایی
• کف گلدان را با خاک گلدان پر کنید.
• گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید.
• ریزوم‌های خیلی نرم، لزج و آسیب دیده را از توپ ریشه جدا کنید.
• گیاه را در گلدان جدید، درست روی خاک قرار دهید. او باید در عمقی یکسان با گلدان قبلی کاشته شود. پس ارتفاع خاک و موقعیت قرار گرفتن او در گلدان جدید را با گلدان قبلی تطبیق دهید.
• حال باقی خاک را ریخته و فضای خالی گلدان را پر کنید. خاک را فشار ندهید و آن را متراکم نکنید.
• گیاه را به خوبی آبیاری کنید، تا جایی که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.
• اجازه دهید آبهای باقی مانده در خاک نیز از طریق حفرات زه کشی خارج شوند.
• گیاه را به مکان اصلی خود برده و دور از نور مستقیم نگهداری کنید.
• هرگز اجازه ندهید که خاک و گلدان گیاه در آب غرق شود.

چگونه برگ‌های زاموفیلیا را تمیز کنیم؟

برگ‌های سبز این گیاه به طور طبیعی براق و درخشان هستند. نیازی نیست هیچ گونه محلول درخشان کننده برگ به آنها بزنید. (ما هرگز این کار را پیشنهاد نمی‌کنیم.)
هر یک یا دو هفته، با یک پارچه نرم مرطوب یا دستمال میکروفایبر مرطوب، گرد و غبار سطح برگها را تمیز کنید. این کار به گیاه کمک می‌کند تا تمام نور موجود را دریافت کرده و بتواند “نفس بکشد.”
مطلب مرتبط : روش تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

زاموفیلیا تا چه اندازه رشد کرده و چقدر بزرگ می‌شود؟

یک زاموفیلیا با اندازه متوسط که در گلدانی 25 سانتی متری کاشته شده است، تقریبا به اندازه‌ای بین 90-60 سانتی‌متر خواهد رسید.
رشد زاموفیلیا از نظر پهنا قرینه و یکسان است. بسیاری از باغبانان زامیفولیا را در گلدانی 10 سانتی متری کاشته و شاهد رشد 90 سانتی آن بوده اند. اما این کار سالها طول می‌کشد.
برای مثال رشد زاموفیلیایی به ارتفاع 90 سانت که در گلدانی 25 سانتی متری کاشته شده و در پاسیویی بدون نور مستقیم خورشید قرار گرفته، حدود 8 سال زمان برده است.

زرد شدن برگ زاموفیلیا

چرا برگهای زاموفیلیا زرد می‌شوند؟

دلایل زیادی برای زرد شدن برگهای این گیاه وجود دارد:
• برگ‌های قدیمی‌تر، به طور طبیعی با گذشت زمان زرد خواهند شد.
• زرد شدن برگها ممکن است در اثر بی توجهی کامل به نیازهای گیاه و عدم فراهم کردن آب و نور کافی برای آن صورت بگیرد. در این مورد، زرد شدن برگها چند ماهی طول خواهد کشید.
• مشکلات ریشه، خود را با زرد شدن برگها نشان می‌دهند. دلیل این اتفاق، معمولا آبیاری بیش از حد گیاه است.
• گیاهانی که مواد مغذی و عناصر ضروری را دریافت نمی‌کنند، به مرور زمان زرد رنگ می‌شوند.
• سوختگی در اثر تابش مستقیم نور، از دیگر دلایل زرد شدن برگهای زامیفیلیا است.

گل دهی زاموفیلیا

آیا زاموفیلیا گل می‌دهد؟

بله. زاموفیلیا گل می‌دهد و شکوفه‌های آن بسیار شبیه به فیلودندرون و برگ انجیری است.
تکثیر این گیاه غالبا از طریق قلمه دهی یا تقسیم ریشه صورت می‌گیرد ولی رشد آن فرآیند زمان بری است.
نقاط ضعف زامیفولیا :
همیشه می‌توان برای هر موضوعی نقطه ضعفی پیدا کرد. نقطه ضعف زاموفیلیا نیز رشد بسیار آرام آنست. همچنین رشد گیاه تکثیر شده از آن نیز بسیار آهسته صورت می‌گیرد.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، از روش نگهداری گیاه زاموفیلیا اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی درباره زاموفیلیا به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

علت زرد شدن برگهای زامیفولیا چیست؟

برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی، زامیفولیا در اثر گذر زمان دچار ریزش برگهای قدیمی نخواهد شد. این اتفاق که از ریزش برگهای بخش پایینی گیاه آغاز می‌شود، در مورد زامیفولیا به ندرت رخ می‌دهد.
در عوض گذشتن زمان و مسن شدن برگ‌ها و فرارسیدن فصل زمستان سبب زرد شدن برگهای زامیفولیا می‌شود. پس اگر زرد شدن در آستانه آغاز سرما رخ داده است، جای نگرانی نیست.
اما اگر برگ‌های گیاه شما با سرعت در حال زرد شدن هستند و این تغییر رنگ محدود به ناحیه خاصی از گیاه نیست، به احتمال قوی گیاه مورد آبیاری بیش از حد قرار گرفته است.
فراموش نکنید که زامیفولیا نسبت به میزان آبیاری بسیار حساس است، اگر شک داشتید که آیا زمان مناسب برای آبیاری آن فرا رسیده است یا خیر، آن را آبیاری نکنید. بهتر است خاکش همواره خشک باشد تا خیس!

زامیفولیا به چه میزان آب نیاز دارد؟

زامیفولیا در مورد نیاز به آب، به کاکتوس‌ها شبیه است. زیرا به آب کمی نیاز داشته و خشکی را به خیس بودن ترجیح می‌دهد.
آبیاری این گیاه باید در دفعات کم اما به طور کامل صورت بگیرد. زامیفولیا را تنها زمانی آبیاری کنید که خاک آن کاملا خشک شده باشد. معمولا این میزان بین هر 2-1 هفته یکبار بسته به شرایط محیطی گیاه متغیر است.
محیط‌های گرم‌تری که نور زیادی دریافت می‌کنند، نیاز گیاه به آب را افزایش می‌دهد. اما در این شرایط نیز مواظب باشید گیاه در آب غوطه ور نشود. رایج‌ترین مشکلاتی که برای زامیفولیا پیش می‌آیند، در اثر آبیاری بیش از حد آن است که این مشکلات سریعا ساقه و ریزوم را تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهند.
اجازه دهید آب از طریق حفرات زه کشی خارج شود. سپس زیر گلدانی آن را کاملا از آب های جمع شده خالی کنید.
اگر برگ‌های گیاه زرد شد، یعنی بیش از حد آب دریافت کرده و در آستانه پوسیدگی است. در این شرایط سریعا آبیاری را متوقف کنید.

چگونه گیاه زامیفولیا را تکثیر کنیم؟

تکثیر زامیفولیا به دو روش صورت می‌گیرد که هر دو را برای شما شرح می‌دهیم
روش اول تکثیر از طریق ساقه
قلمه‌ای که از ساقه گیاه جدا شده باشد، رشد سریع‌تری داشته و در نهایت روند تکثیر را زودتر طی می‌کند. برای تکثیر آن از طریق ساقه باید بدین شکل عمل کنید
یک ساقه را از پایین‌ترین بخش گیاه جدا کنید. با یک چاقوی تمیزو ضدعفونی شده، برشی کاملا صاف ایجاد کرده و آن را با دقت ببرید.
ساقه بریده شده را در آب قرار دهید. این آب را باید هر 4-3 هفته یکبار تعویض کنید. اگر فراموش کردید، ایرادی ندارد. تا زمانی که کپکی ایجاد نشده باشد، نگران کننده نیست.
قلمه را در نزدیکی پنجره قرار دهید، به گونه‌ای که بتواند نور کافی خورشید را به طور غیر مستقیم دریافت کند. نور خورشید بهترین مشوق برای رشد قلمه زامیفولیاست.
هنگامی که قلمه، ریزوم تشکیل داد و ریشه‌های جدید آن حداقل 3 سانتی‌متر رشد کرد، باید آن را به گلدان نهایی منتقل کنید.
روش دوم تکثیر از طریق برگ
تکثیر زامیفولیا از طریق کاشت برگ، به مدت زمان بیشتری برای تشکی ریزوم و ریشه نیاز دارد. اما به هر حال ممکن و شدنی است
یک برگ سالم را انتخاب کرده و آن را از نزدیک‌ترین بخش به بدنه گیاه ببرید. کمی از ساقه‌ای که برگ به آن متصل است را نیز در برش خود داشته باشید.
برگ را در خاک گلدان قرار دهید، تقریبا در عمق 1 سانتی متری از سطح خاک.
بهتر است چند برگ را در کنار هم بکارید. زیرا یک برگ تنها در گلدان کمی غمگین به نظر می‌رسد.
گلدان را به خوبی آبیاری کرده و اجازه دهید تا خاک در آب غوطه ور شود. آبیاری بعدی را هنگامی انجام دهید که خاک خشک شده باشد، تقریبا هر دو هفته یکبار آبیاری برای آن مناسب است.
تقریبا پس از گذشت 3 ماه برگها رشد کرده و ریزوم‌های کوچکی ایجاد خواهند کرد.

چه مکانی برای نگهداری زامیفولیا مناسب است؟

اگر زامیفولیا را در مکانی پرنور دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید، رشدی بسیار سالم خواهد داشت. اما آن در مکان‌هایی با نور کم نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.
اگر زامیفولیا در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد، در سطح برگها عوارض مختلفی ایجاد خواهد شد. لوله شدن، زرد شدن و خم شدن برگها نشانه دریافت بیش از حد نور خورشید است.
اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید، آن را از منبع نور دور کرده و به مکان تاریک‌تری ببرید. بهتر است آن را در کنار پنجره‌ای با نور فیلتر شده توسط پرده قرار دهید.
این گیاه تحت نور لامپهای فلوئورسنت نیز رشد می‌کند، به همین دلیل انتخاب خوبی برای محیط‌های اداری است.
زامیفولیای بزرگ‌تر را می‌توانید در راهرو و گوشه‌های خالی منزل خود قرار دهید، در حالی که انواع کوچکتر آن برای قرار گرفتن روی قفسه‌ها و میزها مناسب‌تر هستند.
هرگز آن را در نزدیکی دستگاه‌های گرمایشی/ سرمایشی قرار ندهید. زیرا هوا در این مکان‌ها بیش از حد خشک است. قهوه‌ای شدن نوک برگها نشانه خشکی هواست.

خاک مناسب زامیفولیا چه خاکی است؟

بهترین انتخاب برای زامیفولیا، خاک کاکتوس است.
می‌دانید که این گیاه نسبت به آبیاری حساس بوده و سریعا آسیب می‌بیند. در نتیجه خاک منتخب برای آن باید دارای زه کشی عالی باشد. می‌توانید با اضافه کردن پرلیت یا شن و ماسه به خاک، زه کشی آن را بهبود ببخشید.
به جز داشتن خاکی ایده آل، وجود حفرات متعدد زه کشی در زیر گلدان نیز بسیار حائز اهمیت است.
این حفرات آبهای اضافی موجود در خاک را از خود عبور داده و مانع از ابتلای ریشه به پوسیدگی و فاسد شدن می‌شوند.

اینفوگرافیک روش نگهداری از زامیفولیا

اینفوگرافیک روش نگهداری از گیاه زامیفولیااینفوگرافیک روش نگهداری از زامیفولیا

Cart
Your cart is currently empty.